Thursday, November 26

मानिसमा पहिलो चरणमा गरिएको कोरोनाभाइरसविरुद्धको खोपको परीक्षण सफल

May 19, 2020 276

एजेन्सी ।मानिसमा गरिएको पहिलो चरणको कोरोनाभाइरस विरुद्धको खोप परीक्षण सफल भएको छ ।नेशनल इन्स्टिच्युट अफ हेल्थको साझेदार बायोटेक कम्पनी ‘मोडेर्ना’ ले एमआरएनए–१२७३ नामक खोप बनाएको हो ।मोडेर्नाले सोमबार साँझ दिएको जानकारी अनुसार यो खोप परीक्षण गरिएका स्वयंसेवकहरुमा आशा गरिए भन्दा बढी रोग प्रतिरोधी क्षमता बढेको पाइएको छ । शरीरमा यसका नकारात्मक असर पनि कम मात्र देखिएको छ ।खोप लगाइएकाहरुमा रोग प्रतिरोधी क्षमता कोरोनाभाइरस सँग लड्ने क्षमता निको भइसकेका बिरामीको बराबर वा त्यसभन्दा ज्यादा पाइएको मोडेर्नाका प्रमुख कार्यकारी अधिकृत स्टीफन बैसेलले बताए ।

तत्काल योभन्दा उत्तम नतीजाको आशा गर्न नसकिने उनले बताएका छन् ।थप परीक्षणपछि मात्र खोप बजारमा आउन सक्ने कम्पनीका प्रमुख मेडिकल अफिसर डा. ताल ज्याक्सले बताएका छन् । पहिलो चरणको परीक्षण सफल भएको भन्दै उनले आगामी परीक्षण पनि सफल भए सन् २०२१ को जनवरीसम्ममा खोप सर्वसाधारणका लागि उपलब्ध हुने बताए ।कोरोनाभाइरस विरुद्धको खोप सम्बन्धि आठ कम्पनीले मान्छेमा परीक्षण गरिरहेका छन । ती विश्वका आठमध्येको एक कम्पनी यो पनि हो । अन्य दुई कम्पनी फिजर र इनोभियो पनि अमेरिकामा नै परीक्षण गरिरहेका छन् ।

मोडेर्नाले आठ जनामा दर्जनभन्दा बढी पटक यो खोप परीक्षण गरेको थियो । सबै जनामा भाइरसलाई निस्क्रिय गर्ने क्षमता यसअघि संक्रमित भएर निको भएका बिरामीमा झैँ बढेको थियो । उनीहरु सहित १८ देखि ५५ वर्षसम्मका कूल ४५ जना स्वस्थ मान्छेमा गरिएको सबै परीक्षण सकारात्मक आएको छ। यो खोप परीक्षणमा सहभागी नभएका खोप विज्ञहरुले पनि यसलाई ठूलो उपलब्धि भएको बताएका छन् । खोप परीक्षण सफल भएको खबरसँगै अमेरिकी शेयरबजारमा मोडेर्नानाको शेयर ३० प्रतिशतले बढेको छ ।(रासस)

प्रतिकृया दिनुहोस्