Saturday, January 16

यी विद्यार्थी बोल्न नसक्ने जनावरहरुका लागि साँच्चै भगवान बनेर प्रकट भइन्

May 8, 2020 233

काठमाडौं । विश्वभर महामारीका रुपमा फैलिएको कोरोनाले अहिलेसम्म २ लाख ७० हजार भन्दा धेरैको ज्यान लिएको छ । संक्रमितहरुको संख्या पनि ४० लाख नजिक पुगेको छ । यसले विश्वका धेरै देशहरु लकडाउनमा छन् । यो बीचमा निको भएर जानेहरुको संख्या पनि १३ लाख भन्दा धेरै छ । अहिले विशेष गरेर घरपालुवा होस कि जंगली जनावर पनि समस्यामा परेका छन् । कुकुर, बिराला, परेवा लगायत तमाम पशुपंक्षी अहिले ठुलो समस्यामा छन् । जंगलमा बस्दै आएकाहरुलाई खास समस्या नभए पनि अन्यलाई भने समस्या देखिएको छ । अहिले मान्छेहरु घरको छतमा होस कि आँगनमा पानीसहित केही आहार छोड्ने गर्छन ।

यस्तै एक किशोरी भारतमा फेला परेकी छिन् । यो लकडाउनको समयमा उनी बिचरा बोल्न नसक्ने जनवारहरुमा लागि साँच्चै भगवान बनेर प्रकट भएकी हुन् । भारतमा कोरोना भाइरसको फैलावट रोक्नको लागि लकडाउन जारी छ । यस्तो अवस्थामा, यसको सबैभन्दा ठूलो प्रभाव सडकमा घुम्ने आवारा पशुहरूमा हुन्छ । राष्ट्रव्यापी लकडाउनका कारण यी अनियन्त्रित जनावरहरूको लागि खानको अन्य कुनै तरीका छैन । यस्तो अवस्थामा दिल्लीका एक विद्यार्थीले राति यी जनावरहरूलाई खाना खुवाउन पहल शुरू गरेकी छिन् । पशु चिकित्सकको तेस्रो वर्षको विद्यार्थी विभा तोमर कुकुरहरूलाई सहयोग दिन दैनिक सडकमा निस्किने गर्छिन् ।

बचपनदेखि जनावरहरूलाई प्रेम गर्नुहोस्
विभा भन्छिन् कि म बाल्यकालदेखि नै जनावरहरूलाई माया गर्थे । उनी पशु चिकित्सक पनि हुन् । त्यसैले उनीहरूलाई सहयोग गर्ने उनको जिम्मेवारी हो । उनले भनिन, ‘सामान्य दिनहरूमा यी कुकुरहरू रेष्टुरेन्टहरू वा अन्य मानिसहरूलाई दिइने खाना खाएर सेवा गरिन्थ्यो, तर वर्तमान समयमा अवस्था गम्भीर छ । लकडाउनका कारण मानिसहरूले धेरै समस्याहरू सामना गरिरहेका छन, तर स्थिति यी आवारा पशुहरूका लागि थप डरलाग्दो छ ।’ भारतमा कलाकारहरुले पनि यो काम सुरु गरेका छन् ।

दैनिक ३०० भन्दा बढी कुकुरहरूलाई खुवाउँदै
कोरोना भाइरसको संक्रमणको कारण मानिसहरूले घरमै बस्न थाले तर जनावरहरू अब सबैभन्दा बढी प्रभावित भएका छन् । पहिले मानिसहरू आएर तिनीहरूलाई केही खानेकुरा दिन्थे । तर अब उनीहरू धेरै कठिन समयमा गुज्रिरहेका छन् । उनी भन्छिन्,‘यस्तो अवस्था देखेर मैले उनीहरूलाई खाना दिने निर्णय गरें र यो काम गर्दै गर्दा म दैनिक ३०० भन्दा बढी कुकुरहरूलाई आहार खुवाइरहेछु ।’ यसैबीच, भारतमा नरेन्द्र मोदी सरकारले मुलुकमा बढ्दो कोरोनाभाइरस रोक्नको लागि तालाबन्दी १७ मे सम्म थपेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्