Tuesday, January 19

को*रोनाको वि*भत्स दृश्य : न्युयोर्कवासीका १० हजार बढी श*वहरु टापुको एउटै खाल्डोमा

April 26, 2020 364

काठमाडौं, १४ वैशाख । अमेरिकाको न्यूयोर्कमा कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट धेरै जनाको ज्यान गएको छ । अहिले न्यूयोर्क कोरोनाका इपी सेन्टर नै बनेको छ ।कोरोनाबाट ज्यान गुमाएका दश हजार शवहरु न्यूयोर्कको मृत टापुमा गाडिने भएको छ । उक्त मृत टापुमा लिइएको क्षेत्रफल सामान्य नम्बरको संख्या दश गुणा हुन्छ । अमेरिका कोरोना भाइरसविरुद्धको युद्धको अवस्था गम्भीर छ ।

शवहरुलाई हास्माटमा ल्याण्डस्केपर्सले पाइन कफिनको तीन वटा चिहानमा गाड्छन् । उक्त एक खाडलको एक सय ५० ट्रेन्च हुन्छ । द हार्ट आइल्याण्ड प्रोजेक्टका अध्यक्ष मेलिन्ड हन्टले उक्त स्थानमा गाडेका शवहरुको सूचीबद्ध गर्नेछन् ।

१५ दिनपछि पनि शवहरुको कसैले दाबी नगरेमा उक्त टापुमा लगेर गाड्न योग्य रहेको जनाइएको छ । एउटा नाम वा अज्ञात चिहान संख्यासहित कफिनको ढक्काहरुमा स्थायी मार्कमा लेखिनेछ । शवहरुको लेखाजोखा रहने र उनीहरुको मृत्यु हुँदा प्रायः व्यक्तिगत प्रभावहरुले पुरिएको हुन्छ । प्रत्येक शरीर ट्र्याक गर्दै जीपीएस उपकरण प्लाटको अन्तमा राखिन्छ । उक्त टापु एक सय ५१ वर्ष अगाडि १९६० को गृहयुद्धदेखि १९१८ को स्पेनिश फ्लु र एड्स महामारी १९८० मा मृत्यु भएकोहरुको शव गाड्नका लागि प्रयोग हुँदै आएको छ ।

न्यूयोर्कमा अन्डरटेकरहरु अति नै डराएका छन् । त्यहाँ १५ हजार ३ सय जनाले ज्यान गुमाइसेका छन् । न्यूयोर्कका अस्पताहरु मरेका शवहरुको भण्डारणका लागि प्रयोग गरिरहेको बताइएको छ । ६१ वर्षीया हन्टले कोरोना भाइरसको संक्रमणबाट ज्यान गएकोहरुको अन्त्येष्टि गर्नका लागि पाँच वर्षसम्मको ब्याकलक रहने अनुमान गरेकी छन्।

उनले भनिन् ‘शहरले यी शरीरहरूलाई दुरुपयोग गरिरहेको छैन। वास्तवमा यी सामान्य चिहानहरूमध्ये एकमा रहनु सुरक्षित छ, शरीर कहाँ छ भनेर थाहा पाएर, यदि तपाईं एक व्यक्तिगत समाधिमा सहमत हुनुहुन्छ भने । ’यहाँ शरीरहरु भ्रमपूर्णरुपमा डिजाइन गरिएको छैन यो सबैजना कहाँ छन् भनेर जान्न र तिनीहरूलाई पछि सार्ने तरिकाको रूपमा डिजाइन गरिएको हो।

ब्रुक्लिनको डे रिसो अन्तिम संस्कार गृह शवले भरेको कारण बाँकी शवहरुलाई फ्रिज बिना रिसेप्शन कोठामा राख्न बाध्य भएको जनाइएको छ । शव राखिएको कोठामा एक पवित्र गन्ध छ । शवहरूसहित, बन्द गरिएको झोलाहरू कार्डबोर्ड बक्सहरूमा राखिएको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्