Friday, January 15

संक्रमण शुन्य पारेर लकडाउन हटाएको चीनमा एकैदिन ९९ संक्रमित भेटिए

April 12, 2020 294

विश्वव्यापी महामारी कोरोना भाइरसबाट बल्लतल्ल राहत पाएको चीनमा पछिल्ला दिनमा फेरि संक्रमितको संख्या वृद्धि हुन थालेको छ । शनिबार मात्रै चीनमा ९९ नयाँ संक्रमित थपिएसँगै चीनमा दोस्रो चरणको संक्रमण शुरु हुनसक्ने त्रास फैलिएको छ ।

यसअघि एक महिना भन्दा पहिले मार्च ६ मा ९९ जनामा संक्रमित फेला परेपछि ओरालो लाग्दै कुनै दिन शून्य नयाँ संक्रमितको अवस्थामा पुगेको चीनमा ३५ दिन पछि फेरि संक्रमितको संख्या बढ्दो क्रममा पुगेको छ । त्यहाँ अप्रिल ९ मा ४२, अप्रिल १० मा ४६ र अप्रिल ११ मा दोब्बर भन्दा बढीले वृद्धि हुँदै अप्रिल ११ (हिजो) ९९ संक्रमित फेला परेका हुन् ।

क्यान्सरपीडित चार वर्षे बालकले पनि कोरोनालाई जिते !
क्यान्सरबाट ग्रस्त चार वर्षका बालकले कोरोनाविरुद्धको ल’डाँइ जितेका छन् । न्युरोब्लास्टोमा नामक दुर्लभ क्यान्सरको उपचारकै क्रममा अर्ची विल्क्स नामका यी बेलायती बालक कोभिड–१९ बाट संक्रमित भएका थिए । त्यसअघि आमा हेरियट र बाबु सिमोनले आफ्नो बच्चालाई कोरोनाको सम्भावित संक्र’मणबाट जोगाउन सक्दो प्रयास गरेका थिए ।

महामारी फैलिएपछि यो परिवारले आर्चीका जुम्ल्याहा दाजु हेनरीलाई समेत स्कुलबाट निकालेको थियो । सतर्कताका लागि यो परिवार इसेक्स, सफ्रोन वाल्डेनस्थित घरमा दुई साताभन्दा लामो समय बसेको पनि थियो ।‘हाम्रो घरमा नर्समात्रै आउथिंन् । तर सबै प्रयासका बाबजुद आर्चीमा संक्र’मण स¥यो,’ बाबु सिमोनले भने ।

एड्डिनब्रोकस्थित अस्पतालमा किमोथेरापी र इम्युनोथेरापी उपचारगराइरहेका बेला उनमा ज्व’रो देखिएको थियो । लक्षण देखिएपछि उनलाई तत्कालै कोरोनाभाइरस कक्षमा लगिएको थियो, जहाँ सं’क्रमण पत्ता लाग्यो ।टोट्टेनह्याम हटर्सपर्स फुटबल क्लबका फ्यान आर्चीमा फ्लुजस्तै लक्षण देखिएको उनका बाबु सिमोनले बताए ।‘कोरो’ना भा’इरस कक्षमा लैजानुपर्दा हामी निकै आत्तिएका थियौं । यस्ता बालकले कसरी कोरोनासँग जुध्नसक्छन् भन्ने हामीलाई थाहा थिएन,’ सिमोनले भने । उनी आर्चीसँगै अस्पतालको कोठामा ६ दिन बसेका थिए । उनले उपचार सफल बनाइदिने चिकित्सकहरुलाई धन्यवाद् दिएका छन् ।

आर्ची सुरक्षित अवस्थामा रहेको जानकारी चिकित्सकहरुले दिएपछि १ अप्रिलमा यो परिवार एकजुट भएको थियो । त्यसयता, आइशोलेसनमा बसेका आर्ची थप केही दिन थ’कित थिए र उनलाई अक्सिजन आवश्यक थियो । तर आर्चीलाई अब खोकी देखिएको छैन र अक्सिजनको जरुरी पनि छैन । उनी भाइरसको ‘अर्को पक्ष’ बाट टाढा भइसकेका छन् ।’

३१ वर्षका सिमोन र ३० वर्षकी उनकी श्रीमती हेरियटले अहिले जुम्ल्याहा छोराहरुको रेखदेख गरिरहेका छन् ।अहिले यी बालकलाई क्यान्सरमुक्त बनाउन अन्य व्यक्तिले पनि सहयोगको हात अघि बढाएका छन् । अमेरिकामा हुने यो भ्याक्सिन परीक्षणले एकपटक क्या’न्सर कम भइसकेपछि फेरि फर्कने संभावना घटाउनसक्छ । यी बालकका लागि अहिलेसम्म १ लाख ८० हजार पाउन्ड सहयोग संकलन भइसकेको छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्