Monday, January 25

हावाबाट पनि कोरोना संक्रमण हुन्छ भन्दै डब्लुएचओले जारी गर्यो यस्तो डरलाग्यो चेतावनी

July 8, 2020 195

काठमाडौं । गएको ६ महिना भन्दा लामो समयदेखि विश्वभर आतंक मच्चाइरहेको कोरोना भाइरस (कोभिड–१९) बारे थप गम्भीर खुलासा भएको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्लुएचओ) ले अन्ततः हावाबाट पनि कोरोना संक्रमण हुन्छ भन्ने कुरा स्वीकार गरेको छ । कोरोना भाइरस संक्रमण हावाबाट फैलिएको प्रमाण फेला परेको डब्लुएचओले जानकारी दिएको छ । यसभन्दा पहिले वैज्ञानिकहरूको एउटा समूहले डब्ल्यूएचओलाई खुला पत्र लेखेर दिशानिर्देशमा हावाबाट संक्रमण फैलने कुरालाई पनि समावेश गर्न अपिल गरेका थिए । डब्ल्यूएचओका कोभिड–१९ महामारीका साथै प्राविधिक लीड गर्दै आएका मारिया वा केरखोभले भने, ‘हामी कोरोना भाइरस हावाबाट फैलिने सम्भावनाको बारेमा कुरा गरिरहेका छौँ ।’

यस सम्बन्धमा, विश्व स्वास्थ्य संगठनका बेनेदेत्ता आल्लेग्रान्जी ले भने, ‘कोरोना भाइरस हावामा फैलिएको प्रमाण छ तर यो कुरा निश्चित रुपमा भन्न सकिदैन ।’ उनले भने, ‘सार्वजनिक स्थानहरूमा विशेष गरी भीड, कम हावा र बन्द स्थानहरूमा भाइरस फैलने सम्भावनालाई इन्कार गर्न सकिदैन । जहाँसम्म, यी प्रमाणहरू संकलन र बुझ्नु आवश्यक छ । हामी यो काम जारी राख्नेछौं ।’ यसभन्दा अघि विश्व स्वास्थ्य संगठनले सार्स–कोभिड–२ (कोरोना) भाइरस संक्रमित व्यक्तिको नाक र मुखबाट सूक्ष्म थोपाबाट फैलिएको बताएको छ । डब्ल्यूएचओ ले यो पनि भनिरहेको छ कि कम्तिमा ३.३ फिटको दूरी कायम गर्दा मानिसलाई कोरोना भाइरस संक्रमण हुनबाट बचाउन सम्भव छ ।

तर अब यदि भाइरस हावाबाट फैलिन्छ भने पूर्ण रूपमा प्रमाणित भयो भने ३.३ फिटको दूरी र शारीरिक दूरीका नियमहरू परिवर्तन गर्नुपर्नेछ । केरखोभले भने, ‘आउँदो दिनमा डब्ल्यूएचओले यस बारेमा संक्षिप्त नर्दिेशन जारी गर्नेछ।’ उनले थप भने, ‘भाइरसको फैलावट रोक्नको लागि ठूलो मात्रामा रोकथाम आवश्यक छ । यसमा केवल शारीरिक दूरी मात्र होइन मास्क र अन्य नियमहरूको प्रयोग पनि समावेश छ ।’

क्लिनिकल संक्रामक रोगहरूको जर्नलमा सोमबार प्रकाशित एउटा खुला पत्रमा, ३२ देशका २३९ वैज्ञानिकहरूले यो एक ‘फ्लोटिंग भाइरस’ हो भन्ने प्रमाण दिए जुन हावामा रहन सक्दछ र मानिसहरूमा संक्रमण पनि हुन्छ । विश्व स्वास्थ्य संगठनलाई यो खुला पत्रमा वैज्ञानिकहरूले कोरोना भाइरसको यस पक्षमा पुनर्विचार गर्न र नयाँ दिशानिर्देश जारी गर्न अनुरोध गरेका थिए । BBC

प्रतिकृया दिनुहोस्