Friday, December 4

भारत अमेरिका सहित पश्चिमालाई चक्मा दिँदै नेपाल चीनको कित्तामा उभियो

June 4, 2020 8225

काठमाडौं । भारतका लागि पाकिस्तान थप चुनौती बन्ने संकेत देखिएको छ । भारतको चीन र नेपालबीच विवाद बढ्दै गर्दा यस्को लाभ पाकिस्तानले उठाउँन सक्ने पाकिस्तानी सेनाको बयानबाट प्रष्ट भएको छ । भारत–पाकिस्तानको विवाद लामो समयदेखि जारी रहेको छ । पाकिस्तानले भारत विरुद्ध आक्रामक बयान पनि दिइरहेको छ । भारतीय सीमावर्ती क्षेत्रमा चीनको अतिक्रमणलाई खुला समर्थन गरेपछि पाकिस्तानले अब भारतलाई धम्की दिएको हो ।

पाकिस्तान सेनाका प्रवक्ता मेजर जनरल बाबर इफ्तिकरले बुधबार भने, ‘यदि कुनै सैनिक साहस गरेमा भारतले नसोचेको नतिजा भोग्नुपर्नेछ ।’ पाकिस्तानी सेनाले भारतले आगोसँग खेल्ने प्रयास गर्नु हुँदैन भनेको छ । पाकिस्तानी सेनाका प्रवक्ता मेजर जनरल बाबर इफ्तिकरले जियो न्युज च्यानललाई दिएको अन्तर्वार्तामा यी कुरा खुलाएका हुन् ।

इफ्तिकरले आफ्नो शीर्ष नेतृत्वले जस्तै भारतलाई काश्मिरमा मानवअधिकार उल्लंघन गरेको आरोप लगाए । सेनाका प्रवक्ताले भने, ‘काश्मिरमा असन्तुष्टि दबाउन भारतीय सेनाले काश्मिरी युवालाई यातना दिइरहेको ।’ तर त्यस्ता उत्पीडनको गम्भीर आरोपहरू बलूचिस्तानमा दशकौंसम्म पाकिस्तानी सेनामा जारी रहेको भारतीय पक्षले आरोप लगाउँदै आएको छ ।

अब, पख्तुनहरुबाट पाकिस्तानी सेना र सरकारको बिरूद्ध पनि आवाज उठेको छ । पाकिस्तानी सेनाका प्रवक्ताले भारतले पाकिस्तानको बिरूद्ध नक्कली कारबाही सञ्चालन गर्न चाहन्छ भन्ने पुरानो प्रचारप्रसार दोहोर्याएका छन् । भारतले पापिकस्तानमा बालाकोटजस्तै कुनै कारबाही गर्न सक्ने कुरा प्रधानमन्त्री इमरान खानले पनि पटकपटक बताइसकेका छन् ।

इफ्तिकरले भने, ‘भारतले एलओसीबाट कोरोना संक्रमित आन्दोलनकारीहरूलाई पठाउने जस्ता पाकिस्तानमाथि आश्चर्यजनक आरोप लगाएको छ ।’ इफ्तिकरले भारतीय सैनिक नेतृत्वले पाकिस्तानबाट घुसपैठिको कुरा गरिरहेको बताउँदै भारतीय सेनाको क्षमतामाथि प्रश्न खडा गर्दछ भनेका छन् ।

उनले भने, ‘नियन्त्रण रेखामा भएका सबै सुरक्षा मापदण्डहरू घुसपैठ रोक्नको लागि हो । सबै कदमहरू भए पनि कसरी विश्वको सबैभन्दा ठूलो सैन्य उपस्थिति भएको क्षेत्रमा कोही कसरी घुस्न सक्छ ?’ पाक सेनाका प्रवक्ताले भने, ‘भारतका सबै गतिविधिहरूले संकेत गर्दछन् कि आगामी केही महिनामा पाकिस्तानको बिरूद्ध सैन्य हमला गर्न एउटा प्लेटफर्म तयार भइरहेको छ। हाम्रा प्रधानमन्त्री र सेना प्रमुख दुबै दुवैले चेतावनी दिएका छन् कि भारतमा पाकिस्तानको बिरूद्ध नक्कली हमला गर्ने योजना रहेको छ ।’

सेनाका प्रवक्ताले भारतको कथित नक्कली कारबाही सञ्चालनको कारण पनि खुलाएका छन् । उनले भने, ‘भारत धेरै क्षेत्रमा लाजमर्दो अवस्थामा रहेको छ । भारत र चीन बीचको सीमा रेखाको स्थितिले गर्दा उनीहरूलाई त्यहाँ अप्ठ्यारो महसुस भइरहेको छ र तिनीहरू यसलाई लुकाउन चाहन्छन् ।’

इफ्तिकरले नेपाल–भारत सीमा बारेमा पनि चर्चा गरेका छन् । उनले भने, ‘भारत–नेपाल सीमामा समेत उनीहरूले लाजमर्दो अवस्था सामना गर्नुपरेको छ । त्यसपछि उनीहरूको घर (भारत) मा कोरोना भाइरस महामारीसँग सम्बन्धित सबै मुद्दाहरूमा उनीहरू संघर्ष गर्दै छन् । श्रमिकहरूको पलायनले सम्पूर्ण विश्वलाई भारतमा कसरी व्यवस्थापन गर्ने भन्ने कुरा देखायो । भाइरस द्रुत गतिमा फैलिरहेको छ र भारतको अर्थव्यवस्था पूर्ण रूपमा सुस्त भएको छ ।’ कोरोनाका कारण वास्तवमा भारत मात्रै नभई विश्वका हरेक देश संकटमा रहेका छन् ।

सेनाका प्रवक्ताले अझै थप्दै भने, काश्मिरमा ५ अगस्टदेखि भारतले उठाएको सबै कदमहरु असफल छन् । नागरिकता संशोधन ऐन लागू भएको थियो जसले इस्लामोफोबियाको लहर पैदा गर्‍यो र सारा संसारले महसुस गर्यो । जस्ले गर्दा भारत व्यापक असफलता र अप्ठ्यारो महसुस गर्दैछौं ।’

इफ्तिकरले भने, ‘वर्तमान भारतीय नेतृत्वले पाकिस्तानलाई सबै मुद्दाहरूबाट ध्यानाकर्षण गर्न रोमाञ्चक बनाउँछ । सेनाका प्रवक्ताको रूपमा म यो भन्न चाहन्छु कि यदि भारतले पाकिस्तानतर्फ जान खोज्यो भने पाकिस्तानसँग पनि पूर्ण शक्ति छ। जवाफ दिनेछ। यसमा कुनै शंका गर्नु हुँदैन। हामी तयार छौं, हामी जवाफ दिनेछौं र यस (भारत) लाई पूर्ण शक्तिले दिन्छौं।’ यसरी हेर्दा निकट दिनहरुमा भारत र पाकिस्तानबीच ठुलो य–ुद्ध सुरु हुनेछ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्